Spacerówka z przekładanym siedziskiem – jaką wybrać?

Spacery potrafią być wyzwaniem. Z tego też względu należy zwrócić należytą uwagę na wybór odpowiedniego wózka spacerowego. Wybór ten jest tym bardziej istotny, że spacerówka może nam posłużyć nawet do wieku przedszkolnego dziecka. Jednak zależy to od indywidualnego tempa rozwoju czy ograniczeń wagowych spacerówki.

W trakcie spacerów możemy zetknąć się również z niespodziankami. Wychodzimy na spacer w piękną i słoneczną pogodę, a tu znienacka łapie nas deszcz lub wichura. Oprócz odpowiedniej budki, która uchroni częściowo dziecko przez niesprzyjającymi czynnikami zewnętrznymi warto pomyśleć o spacerówce pozwalającej na zmianę kierunku jazdy, dzięki czemu naszemu maleństwu już nigdy nie będzie wiał wiatr w oczy.

Czym jest spacerówka z przekładanym siedziskiem? Jak wybrać najlepszą? Czym kierować się w trakcie wyboru wózka spacerowego z przekładanym siedziskiem?

Odpowiedzi znajdziecie w naszym tekście.

spacerówka z przekładanym siedziskiem - urbanbychicco.pl
Co ma znaczenie przy wyborze wózka spacerowego z przekładanym siedziskiem?

Spacerówka z przekładanym siedziskiem – co to właściwie jest?

Wózek spacerowy z możliwością przełożenia siedziska to jeden z rodzajów spacerówek. Jego wyjątkowość polega na możliwości zmiany kierunku jazdy. Z tego względu spacerówka ta bywa nazywana również, spacerówką dwukierunkową. Oprócz niej, do spacerówek dwukierunkowych zalicza się również wózek spacery z przekładaną rączką.

Spacerówka z przekładanym siedziskiem, jak już powiedzieliśmy, daje możliwość zmiany kierunku jazdy. Aby to zrobić, należy odpowiednio przełożyć siedzisko w wózku. W czasie tego procesu dziecko nie może przebywać w siedzisku. Powinno ono także, znajdować się w określonej, bezpiecznej odległości od spacerówki.

Na co zwrócić uwagę wybierając spacerówkę z przekładanym siedziskiem?

Wybór odpowiedniego wózka to nie lada wyzwanie. Podobnie sytuacja ma się z wyborem najlepszej dla nas i naszego dziecka spacerówki.

Aby wybrać dobrą spacerówkę z przekładanym siedziskiem powinniśmy zwrócić uwagę na rzeczy takie jak:

  • waga dziecka,
  • rozmiar spacerówki,
  • mechanizm składania spacerówki,
  • koła,
  • bezpieczeństwo i komfort.

Przyjrzyjmy się zatem bliżej powyższym wymaganiom.

Waga dziecka

Mamy tu na myśli maksymalną wagę dziecka, które można przewozić w spacerówce. Informacje te są określane przez producenta i umieszczane na opakowaniu lub w opisie spacerówki. Najpopularniejsze są spacerówki w przedziale udźwigu od około 15 do 20 kilogramów. I to one są również najczęściej spotykanymi modelami. Jednak natknąć można się także na wózki spacerowe dopuszczające wożenie dziecka, którego waga wynosi około 30 kilogramów.

Rozmiar spacerówki

Przy dobieraniu wymiarów spacerówki istotne są wzrost dziecka oraz ilość miejsca jakim dysponujemy w mieszkaniu lub klatce schodowej do przechowywania spacerówki. Znaczenie ma także szerokość schodów czy korytarzy, przez które musimy się przedrzeć, aby dotrzeć ze spacerówką do naszych własnych czterech kątów.

spacerówka z przekładanym siedziskiem - urbanbychicco.pl
Poznaj wady i zalety spacerówek z przekładanym siedziskiem.

Mechanizm składania spacerówki

W tej kwestii nie można się zbytnio rozwodzić. Obsługa mechanizmu powinna być łatwa i przyjemna, a przy tym szybka. Mechanizm nie może zacinać się czy sprawiać jakichkolwiek problemów, a jego obsługa powinna być możliwa do dokonania nawet jedną ręką.

Koła

Są istotnym elementem w trakcie wyboru wózka spacerowego z przekładanym siedziskiem. Ich wielkość oraz rodzaj materiału z jakiego zostały wykonane ma bezpośredni wpływ na komfort prowadzenia i jazdy spacerówki. Na tereny o nierównej nawierzchni najlepiej sprawdzą się duże koła pompowane, którym nie straszne nawet błoto czy zaspy śnieżne. W przypadku miejskich chodników wystarczające powinny okazać się koła piankowe.

Bezpieczeństwo i komfort

Na bezpieczeństwo i komfort jazdy składa się kilka czynników. Jazda wózkiem musi być przecież komfortowa dla dziecka i sprawiać mu radość.

Pierwszym z czynników są odpowiednio dobrane pasy oraz hamulce obecne w spacerówce. Najlepszym wyborem będą pasy pięciopunktowe. Hamulce z kolei koniecznie muszą znajdować się w zasięgu rodzica, działać płynnie i bez żadnego opóźnienia.

Budka oraz oparcie w spacerówce powinny być szerokie, wysokie i posiadać możliwość regulacji. Budka powinna przecież stanowić idealną ochronę przed słońcem, wiatrem lub deszczem.

Oparcie natomiast, aby było wygodne, jak już wspomnieliśmy, powinno posiadać możliwość regulacji kąta nachylenia, dzięki czemu dziecko mogłoby komfortowo zdrzemnąć się w spacerówce lub oglądać w pozycji siedzącej z zaciekawieniem otaczający go świat.

Spacerówka ze zmianą kierunku jazdy – od kiedy?

Najlepszym momentem do zamiany wózka głębokiego na spacerówkę jest nabycie przez niemowlę umiejętności samodzielnego siadania. Czas kiedy to dokładnie nastąpi jest kwestią indywidualną zależną od tempa rozwoju dziecka, jednak przyjmuje się, że następuje to w okolicach 6 miesiąca życia dziecka.

Jeśli jednak, nadal nie jesteśmy przekonani, że czas najwyższy na wymianę wózka na lepszy model zwróćmy uwagę na zachowanie niemowlaka. Jeśli w trakcie spacerów w wózku z gondolą często ono płacze lub próbuje wychylać się w trakcie jazdy poza gondolę z ciekawości co znajduje się na zewnątrz, jest to jednoznaczny znak, że nadszedł czas wymiany wózka na spacerówkę.

Jakie są wady i zalety spacerówki dwukierunkowej z przekładanym siedziskiem?

Spacerówki dwukierunkowe są popularnym wyborem wśród rodziców, przez co znalezienie ich nie jest żadnym problemem. Banalna wręcz obsługa mechanizmu przekładania siedziska sprawiła, że spacerówki tego typu zyskały przychylne zdanie wielu osób.

Warto również wspomnieć, że spacerówki z przekładanym siedziskiem są czasem jedynie elementem wózków wielofunkcyjnych 3w1. Oznacza to jednorazowy wydatek na wózek, który posłuży nam przez długie lata.

Niestety, nie dla każdego obsługa mechanizmu będzie przysłowiową „bułką z masłem”. Jeśli zmiany kierunku jazdy będziemy chcieli dokonać w trakcie spaceru z maluchem to możemy mieć z tym lekki kłopot, ze względu na konieczność wysadzenia niemowlęcia z siedziska na ten czas.

spacerówka z przekładanym siedziskiem - urbanbychicco.pl
Jakie są opinie rodziców o spacerówkach z przekładanym siedziskiem? Ile kosztują tego typu spacerówki?

Jaki wózek spacerowy z przekładanym siedziskiem wybrać?

Spacerówka z przekładanym siedziskiem powinna być lekka i bezpieczna zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica kierującego wózkiem. Szczególną uwagę należy zwrócić w trakcie jej wyboru na rodzaj i rozmiar kół, a także amortyzatory, w które niestety nie każda spacerówka jest wyposażona. A szkoda! Bo to od nich zależy w dużej mierze komfort jazdy i prowadzenia spacerówki po nierównościach.

Jeśli jesteście zainteresowani wózkami spacerowymi z przekładanym siedziskiem zajrzyjcie pod adres chicco.pl.  Znajdziecie tam całkiem spory wybór wszelkiej maści spacerówek. Nawet rodzice bliźniąt mogą znaleźć tam coś dla siebie.

Opinie

Możliwość prostej i szybkiej zmiany kierunku jazdy poprzez zamianę siedziska jest funkcją godną uwagi. Nic dziwnego, że spacerówki tego rodzaju zbierają liczne pochwały ze strony rodziców.

Jednak nic nie jest idealne. Problemem dla niektórych osób jest sytuacja wymagająca zmiany kierunku jazdy na samotnym spacerze. Jednoczesna opieka nad dzieckiem znajdującym się przy spacerówce oraz wypinanie i wpinanie ponowne siedziska to niezłe wyzwanie i trening podzielności uwagi dla rodzica.

Co prawda, niektórzy rodzice twierdzą, że jeśli dziecko waży niewiele to nie zawsze trzeba wyjmować je z siedziska. Jednak dla dobra dziecka nie zalecamy tego wypróbowywać.

Producenci i ceny

Do producentów wózków spacerowych z przekładanym siedziskiem należą firmy takie jak ABC Design, Adamex, Anex, Baby Design, Bebetto, Britax & Romer, Caretero, Chicco, Cybex, Easy-Go, Espiro, Graco, Jane, Joie, Kinderkraft, Maxi-Cosi czy Quinny. Ceny wahają się od około 300 złotych do około 5800 złotych i zależą one od rodzaju materiału z jakiego wykonano spacerówkę, akcesoriów w jakie jest ona wyposażona oraz designu.

Zobaczcie test i recenzję wybranej spacerówki z możliwością przełożenia siedziska:

Jakie macie zdanie o wózkach spacerowych z przekładanym siedziskiem?

Dajcie znać w komentarzach.

Zobacz także nasze inne rankngi i poradniki:

« ||

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *