Nosidełko dla dziecka

Nosidełko dla dzieci posiada wiele atutów. Po pierwsze, dziecko czuje się bezpiecznie dzięki bliskości rodzica. Po drugie, rodzic ma wolne ręce i może wykonywać inne czynności mając jednocześnie dziecko przy sobie. Nosidełko jest też przydatne, gdy chcemy dotrzeć do miejsc, w które wyprawa wózkiem byłaby niemożliwa.

Jednak samo nosidełko to jedna sprawa, pozostaje jeszcze jego odpowiedni wybór.

Jak wybrać dobre nosidełko dla dzieci oraz jak je używać?

Czytajcie dalej!

nosidełko dla dzieci - urbanbychicco.pl
Od jakiego wieku można nosić dziecko w nosidełku? Czy z nosidełek mogą korzystać noworodki?

Od kiedy można stosować nosidełko dla dzieci?

Wszystko zależy od rodzaju nosidełka. Nosidełko – fotelik możemy używać od pierwszych dni życia dziecka. Inne rodzaje są zalecane dopiero, gdy dziecko samo zacznie siadać. Ponadto, każde nosidełko dopasowane jest jednocześnie do wieku, jak i do wagi dziecka, dla przykładu nosidełka miękkie dopuszczają wagę do 16 kg, a turystyczne do 22 kg. Niektóre nosidełka posiadają również specjalną wkładkę pozwalającą na noszenie niemowlaka.

Jak należy prawidłowo używać nosidełko?

Nosidełka wyposażone są w pasy mocowane do rodzica. Dzięki temu ciężar dziecka jest odpowiednio rozłożony i nie sprawia on rodzicowi problemów, zarówno przy noszeniu dziecka, jak i w aspektach zdrowotnych.

Aby dziecko znajdowało się w nosidełku w prawidłowej pozycji należy je umieścić przodem do rodzica w taki sposób, aby dziecko przylegało swoim brzuchem do tułowia opiekuna.

W przypadku starszych dzieci można je nosić na plecach w taki sposób, aby swoim brzuchem dotykały pleców rodzica. Nogi dziecka przebywającego w nosidle powinny być ułożone w tak zwanej, pozycji „żabki”.

Jakie są rodzaje nosidełek dla dzieci?

Nosidełka różnią się głównie swoją budową oraz materiałami z jakich zostały wykonane. Możemy wymienić następujące rodzaje nosideł:

 • nosidełka sztywne – najlepsze rozwiązanie dla dzieci potrafiących już samodzielnie siadać,
 • nosidełka miękkie – ze względu na umożliwienie ułożenia się dziecka w naturalnej dla niego pozycji są polecane już od 1 miesiąca życia,
 • nosidełka turystyczne – posiadają stelaż oraz chroniący przed słońcem daszek, przeznaczone na dłuższe i trudniejsze wyprawy, pozwalają na udźwig ponad 20 kg,
 • nosidełka Mei Tai – najpopularniejszy przedstawiciel nosidełek miękkich, posiada on sztywny zagłówek pozwalający odpowiednio zabezpieczyć główkę niemowlęcia,
 • nosidełka ergonomiczne – pozwala na przyjęcie naturalnej pozycji „żabki” przez dziecko, charakterystyczną cechą nosidełek ergonomicznych jest posiadanie przez nie pasa biodrowego, przeznaczone one są dla dzieci potrafiących siadać samodzielnie,
 • nosidełka foteliki – służą one do bezpiecznego transportowania dzieci w samochodzie.

Dostępne są również nosidełka typu wisiadła. Jednak nie są one polecane ze względu na nie prawidłową pozycję nóg jaką przyjmują przebywające w nich dzieci.

nosidełko dla dzieci - urbanbychicco.pl
Jakie nosidełko dla dziecka wybrać? Czy ważne jest to jaki rodzaj nosidełka wybierzemy?

Na co zwrócić uwagę wybierając nosidełko?

Wybierając odpowiednie dla naszego malca, jak i nas samych nosidełko należy kierować się aspektami takimi jak:

 • rodzaj materiału z jakiego wykonano nosidełko – najlepsze są materiały hipoalergiczne, posiadające atest, jak bawełna,
 • dopuszczalny wiek i waga dziecka – niektóre modele pozwalają na noszenie dziecka o wadze od około 3 kg, maksymalna waga wynosi najczęściej około 15 kg,
 • szelki – powinny być grube, szerokie i wykonane z miękkiego materiału, aby nie wbijać się w ciało rodzica czy nie powodować bolesnych otarć, a także pozwalać na regulowanie ich długości,
 • osłonka na główkę – możemy zetknąć się z daszkiem, jak i kapturem,
 • zagłówek – jest to usztywniona podpórka do główka, która zapobiega bezwładnemu opadaniu główki dziecka, gdy zaśnie,
 • wyjmowanie dziecka – niektóre modele nosidełek pozwalają na wyjmowanie niemowlaka z nosidełka bez budzenia go, wszystko dzięki odpinanemu frontowi.

Bardzo przydatnym rozwiązaniem jest również pranie nosidełka w pralce. Niestety, nie każde nosidło dopuszcza taką możliwość (ze względu na rodzaj materiału lub stelaż) dlatego kupując nosidło warto upewnić się czy producent pozwala na pranie nosidła w pralce.

Czy nosidełka dla niemowląt są bezpieczne?

Jedynym modelem nosidełek budzącym wątpliwości są tak zwane wisiadła. Cały ciężar ciała opiera się wyłącznie na pasie zamontowanym pod kroczem dziecka, a nóżki bezwładnie zwisają co nie jest dobre ani dla kręgosłupa dziecka, ani dla jego bioder.

Pozostałe rodzaje nosidełek są całkowicie bezpieczne dla dziecka. Należy pamiętać jedynie, aby umieszczać dziecko prawidłowo w nosidełku, czyli w pozycji „żabki”. Oznacza to, że kręgosłup dziecka powinien mieć możliwość zgięcia się do litery C, a nóżki powinny być podparte do zgięcia kolan.

nosidełko dla dzieci - urbanbychicco.pl
Co o nosidełkach sądzą rodzice? Ile kosztują nosidełka?

Jak nauczyć się obchodzić z dzieckiem w nosidełku?

Pierwsze podejścia do wkładania i wyjmowania niemowlęcia z nosidełka powinny odbywać się razem z drugą osobą dorosłą oraz na łóżku. W ten sposób zapewnimy bezpieczeństwo dziecku w trakcie takich ćwiczeń.

Następnie należy chodzić z dzieckiem w nosidle po mieszkaniu i osłaniać je przy tym swoimi rękoma w sytuacji zbliżania się do ścian lub drzwi.

Należy pamiętać o unikaniu gwałtownych ruchów, a także picia gorących napojów, aby przypadkiem nie zrobić dziecku krzywdy.

Opinie

Największą zmorą rodziców stanowią modele nosideł posiadających zbyt cienkie szelki, które wrzynają się przez to boleśnie w ciało. Wszystko jednak zależy od tego jaki rodzaj i model nosidła wybierzemy, bo głosów opowiadających się za nosidełkami nie brakuje.

Poza tym, nosidełka to dobre rozwiązanie dla rodziców praktycznych i troskliwych jednocześnie. W czasie wykonywania codziennych czynności można mieć jednocześnie na oku dziecko.

Dokładny wybór nosidełka zależy jednak od tego w jakich sytuacjach i jak często zamierzamy z nosidełka korzystać. Jeśli wybór ten dopasujemy do siebie to nie powinniśmy być zawiedzeni.

Producenci i ceny

Nosidełka dla dzieci i niemowląt produkują firmy Chicco, Tula, Quinny, Cybex, Womar, Deuter, LennyLamb, Kinderkraft, Wallaby, Infant czy Kees. Ceny wahają się od około 10 złotych do około 1600 złotych i zależą one w dużej mierze od rodzaju nosidełka oraz materiałów z jakich zostało ono wykonane.

Jeśli zastanawiacie się jak nosić dziecko w różnych nosidełkach to odpowiedź znajdziecie w filmiku:

Co sądzicie o nosidełkach dla dzieci i niemowląt? Czy również uważacie je za praktyczne akcesorium?

Dajcie znać w komentarzach.

Zobacz także nasze inne rankngi i poradniki:

« || »

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *